Wysoka kategoria UCI oraz eliminacje do Olimpiady Młodzieży 2012 – sprawiły, że na starcie wyścigu stanęli najlepsi zawodnicy kategorii młodzieżowych w Polsce. Ich stawkę uzupełnili zawodnicy zagraniczni.

W doborowej stawce juniorek młodszych Gabrysia Wojtyła zajęła 4 miejsce co praktycznie zapewniło jej udział w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Na 13 pozycji wyścig ukończyła Klaudia Demkowska, co w związku z jej dobrym występem w I eliminacji w Leżajsku również powinno już zapewnić jej udział w Finale. Niestety po tym wyścigu do szpitala trafiła Gabi. Przywiozła stamtąd trzy szwy założone na rozcięty mięsień podudzia. Z kolei Rita Malinkiewicz walczyła w wyścigu z międzynarodową obsadą. Od startu jechała w kontakcie z czołówką jednak, przebiła oponę. Ponieważ miało to miejsce daleko od boxu technicznego, spadła na bardzo odległe miejsce. Po zmianie koła Rita odrobiła kilka pozycji jednak kosztem ogromnego wysiłku, który nie pozwolił pokonać na mecie ubiegłorocznej Wicemistrzyni Polski w walce o 6 pozycję w wyścigu. Kamil Bukowski w wyścigu juniorów udowodnił, że początek wyścigu i walka na starcie są jego mocną stroną. Po udanej „rozjazdówce” na pierwszą rundę wjechał jako 4 zawodnik wyścigu. Później musiał jednak uznać wyższość swoich rywali plasując się w środku stawki.
W tym samym czasie reszta zatorskiej grupy wzięła udział w Biegu Konstytucji 3-go maja, jak co roku pilotując stawkę biegaczy.