Po świątecznej przerwie wznawiamy nasze spacery. Tradycyjnie w niedzielę o godz. 14:00, na zatorskim Rynku rozpoczynamy pierwszy w tym roku wymarsz. Ponawiamy zaproszenie dla wszystkich zainteresowanych i ciekawych tego sportu. Tych, którzy się jeszcze zastanawiają i nie są przekonani do Nordic Walking postaramy się jakoś zachęcić…

Nordycki spacer jest szczególnie popularny w krajach skandynawskich skąd rozprzestrzenił się na kraje Europy Środkowej. Wywodzi się od intensywnych treningów narciarzy biegowych w Finlandii, którzy latem trenowali z kijami. Wymyślony został w latach 20 XX w. Według najnowszych badań ponad 19 % Finów uprawia tę formę spacerów. Polega on na marszu ze specjalnie do tego przystosowanymi kijami. Nordic Walking wykorzystuje najbardziej naturalną formę aktywności ruchowej człowieka – marsz, chód, bieg. Możliwy jest więc do uprawiania niemal przez każdego, bez względu na poziom kondycji fizycznej, wiek, tuszę, miejsce zamieszkania, w niemal w każdym terenie i to przez cały rok i o każdej porze dnia. Podczas Nordic Walking osoba uprawiająca ten rodzaj aktywności angażuje do wysiłku większość mięśni ciała. Pracują one zupełnie inaczej niż podczas zwykłego marszu. Są bardziej wzmocnione, zwłaszcza ramiona, które stają się mocniejsze i bardziej wytrzymałe. Spacer w „fińskim” stylu angażuje czynnie około 90% mięśni ciała ze szczególnym zaangażowaniem obręczy barkowej. Po systematycznych ćwiczeniach podczas takich spacerów, jesteśmy w stanie z większą łatwością, wchodzić po schodach, a co najważniejsze Nordic Walking pozwala spalać całkiem niemało kalorii 🙂 Jak się więc okazuje, można go uznać za dobrą formę odchudzania i zostawienia na ścieżkach spacerowych paru zbędnych kilogramów. Gdyż spalanie kalorii, jest nawet o 20% większe niż w przypadku biegania, co sprawia, że spacery z kijami są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form fitnessu.

Dla kogo więc Nordic Walking?
1. Dla osób z problemami zdrowotnymi
Problemy natury ortopedycznej tj.: problemy ze stawami, z kolanami, z plecami i kręgosłupem, z ramionami i łokciami, reumatyków, osób ze zmianami zwyrodnieniowymi, przy chronicznych zapaleniach, przy chorobach przemiany materii, przy problemach internistycznych, przy bólach mięśniowych, przy niepewnym chodzie
2. Dzieci i młodzieży
Do treningu właściwej postawy ciała, pobudza kreatywność, rozszerza sprawność ruchową, motorykę, wytrzymałość, siłę, kształtuje właściwe nawyki spędzania czasu wolnego, profilaktyka zdrowotna ale również świetna zabawa.
3. Osób spiętych, zestresowanych
Nordic Walking w delikatny sposób uwalnia napięcia w obrębie karku i ramion. W stresie, zwłaszcza tym długotrwałym, jest tendencja do unoszenia barków i ciągłego napięcia mięśni w okolicach szyi. Poprzez chodzenie z kijkami mięśnie te zostają optymalnie ukrwione, rozlużnione i uelastycznione.
4. Osób świadomych swojej sylwetki
Uprawianie Nordic Walking sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej i skutecznie pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała. Ciało spala ponad 400 kalorii na godzinę w porównaniu z 280 kalorii na godz. przy bieganiu lub chodzeniu.
5. Dla osób starszych
Podnosi pewność chodzenia (przy gładkim lub śliskim podłożu lub u starszych osób). Wzmacnia mięśnie, nie tylko nóg, ale również przedramion, ramion oraz mięśnie brzucha, piersi i pleców, znacząco podnosi boczną ruchomość partii szyjnej i kręgosłupa, oszczędza kolana i stawy, utrzymuje elastyczność, poprawia kondycję fizyczną i psychiczną, uczy balansu i koordynacji, podnosi kreatywność i sprawność działania mózgu. Nordic Walking jest także szczególnie pomocny dla pacjentów, u których rozwinęła się niewłaściwa postawa.

Zapraszamy każdego bez względu na wiek i umiejętności.
Zbiórka na Rynku w Zatorze o godz. 14.00. Zapewniamy kije do NW.