Rozgrywki Streetball by night Zator 2012 przeprowadzone zostaną według oficjalnych reguł „Adidas Streetball Challenge”.

1. Przed grą obie drużyny rozgrzewają się jednocześnie.

2. Gra się do szesnastu punktów lub maksymalnie dwadzieścia minut pełnego czasu gry.

3. Każdy zespół może wziąć dwie przerwy po sześćdziesiąt sekund, jednak czas ten jest wliczany w grę. Zegar zatrzymuje się jedynie, jeżeli drużyna bierze czas podczas ostatnich trzech minut gry.

4. Przed grą losuje się, która drużyna dostaje piłkę do jej rozpoczęcia.

5. Każdy uzyskany kosz to jeden punkt. Za kosz uzyskany z dystansu, (zza linii tzw. dystansowej) zalicza się dwa punkty. Graczowi nie wolno w trakcie rzutu dotknąć tej linii stopami.

6. Po uzyskaniu kosza piłkę oddaje się przeciwnikowi do wyprowadzenia spoza linii dystansowej; przed wznowieniem gry piłka musi być dotknięta przez obrońcę.

7. Po każdym faulu lub aucie grę wznawia przeciwnik – zza linii dystansowej. W turniejach 3 na 3 World Tour po określonej ilości fauli, każdy następny karany jest rzutami wolnymi.

8. W przypadkach spornych zamiast zwyczajowego rzutu sędziowskiego piłkę otrzymuje drużyna broniąca się.

9. Po każdej zmianie posiadania piłki podczas gry (po niecelnym rzucie czy przejęciu) musi ona zostać odegrana za linie dystansową, inaczej wraca ona do pierwotnego posiadacza. O ile piłka nie została odegrana za linię, punkty zdobyte w czasie ataku nie są zaliczone.

10. Przed rzuceniem kosza co najmniej dwu graczy jednej drużyny musi mieć kontakt z piłką.

Faule:

Wszystkie faule zgłaszane są przez faulującego gracza, względnie zgłasza je sfaulowany. Odnośnie tego obie drużyny powinny umówić się przed grą. Generalnie oczekuje się gry fair.

– Gdy gracz zostanie sfaulowany podczas ataku piłka wpadnie do kosza, kosz jest zaliczony a piłka przechodzi do rąk przeciwnika.

– Bijatyka czy nawet szarpanina eliminuje obie drużyny z rozgrywek. Faule zamierzone karane są rzutami wolnymi, po których piłka pozostaje w posiadaniu drużyny faulowanej. Za skuteczny rzut wolny zaliczany jest jeden punkt. Dwa zamierzone faule podczas jednej gry powodują wykluczenie zawodnika na resztę czasu gry z boiska.

– Gra na czas łamie zasadę fair play. Dlatego w czasie gry chodzi „domyślny” zegar trzydziestosekundowy – o ile w ciągu pół minuty posiadania piłki drużyna nie zdecyduje się na atak, piłka przechodzi do przeciwnika.

– Gracza rezerwowego można wprowadzać do gry dowolną ilość razy, wymieniając go na innego, ale tylko po zdobyciu kosza lub gdy piłka nie jest w grze.

– Każde boisko ma obserwatora tzw. mediatora, który w czasie sporu pomiędzy drużynami ma ostanie decydujące słowo. Nie pełni on jednak roli sędziego. Jeśli z dowolnych przyczyn mediator nie jest w stanie rozsądzić sporu, następuje rzut monetą.

– Niepodporządkowanie się decyzji mediatora karane jest stratą piłki.

– W razie sporu głos zajmuje wyłącznie kapitan drużyny. Ponowne podjęcie gry równoznaczne jest z zaakceptowaniem rozstrzygnięcia sporu.

M. Burnagiel

 

Zbiórka zawodników o 20:00

Zgłoszenia telefonicznie nr. 512284558 – e-mail: tvn4@onet.eu

Potwierdzenie zgłoszenia w dniu zawodów do 20:15

streetball