I stało się to czego oczekiwaliśmy! Gabriela Wojtyła Mistrzynią Polski MTB 2012! Sukces jest efektem determinacji zawodniczki oraz współdziałania dwóch programów realizowanych w Gminie Zator.

Programy autorskie „I Ty możesz zostać Mistrzem Olimpijskim” oraz „Team 2012” miały na celu wdrożenie wieloetapowego systemu promocji sportu wśród młodzieży i motywacji do działania. Efektem miał być sukces zawodnika właśnie w roku 2012. Już wcześniej młodzież objęta tym programem i szkoleniem w UKS Sokół zdobywała medale Mistrzostw Polski jednak w piątym roku działania klubu, Gabriela Wojtyła z Graboszyc, uczennica tamtejszego gimnazjum zdobywa Złoty Medal podczas finału Olimpiady Młodzieży i zostaje Mistrzynią Polski w kolarstwie górskim. Do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży zakwalifikowało się 20 najlepszych zawodniczek z całego kraju w kategorii juniorka młodsza. Wyścigi kwalifikacyjne odbywały się w Leżajsku, Zielonej Górze, Kartuzach i Rabce Zdroju. Zarówno Gabrysia jak i Klaudia Demkowska zakwalifikowały się do finału odpuszczając eliminację w Kartuzach stawiając wszystko na jedną kartę – czyli jak najlepsze przygotowanie do ostatniej eliminacji w Rabce. Dobry start w tych zawodach, zwycięstwo Gabrysi i czwarte miejsce Klaudii zapewniły im udział w finale odpowiednio z trzeciego i szóstego miejsca w rankingu i rozstawienie w pierwszym rzędzie.

Finał Olimpiady Młodzieży to ceremonia zbliżona do Igrzysk Olimpijskich. Zawodnicy biorą udział w przysiędze olimpijskiej, podczas hymnu wciągnięta zostaje flaga narodowa oraz zapalony zostaje znicz olimpijski. W tej olimpijskiej atmosferze zawodnicy walczą o medale, tytuły i koszulki Mistrzów Polski. Również kluby walczą o pozycję w klasyfikacji drużynowej.

Wyścig odbywał się w bardzo trudnych warunkach. Upał który nastał po nocnych opadach nie ułatwiał ścigania się trasą wytyczoną na stoku narciarskim w Sieprawiu. Nasze zawodniczki od startu bardzo aktywnie walczyły z konkurentkami z całej Polski i na pierwsze okrążenie wjechały na 3 i 5 pozycji. Pecha na zjeździe miała Klaudia, przed którą przewróciła się jej poprzedniczka co spowodowało utratę kilku pozycji. Tymczasem Gabi, która przez chwilę utknęła na czwartej pozycji ruszyła w pościg za odjeżdżającą liderką wyścigu. Wykorzystując swoje atuty, bardzo szybko objęła pozycję jako prowadząca stawkę. Zawdzięcza to głównie dobremu przygotowaniu kondycyjnemu oraz bardzo dobrej technice na zjazdach, gdzie zyskiwała sporo cennych sekund. Nie bez znaczenia był tu tez odpowiedni dobór opon do panujących warunków. Trafiliśmy z tym bezbłędnie. Trzecie okrążenie to atak rewelacyjnie jadącej w tym wyścigu Patrycji Kulki. Zawodniczka z Orawy przechodziła wszystkie swoje koleżanki początkowo zajmując ostatnią pozycję. Gdy wyszła na drugą , tuż za zmęczoną już Gabrysią, nasza zawodniczka dostała informację aby pokonać resztę dystansu w tempie „odpoczynkowym” i ataku na dwóch ostatnich podjazdach. To że Gabrysia jest specjalistką od realizacji założeń taktycznych pokazała podczas innych ważnych wyścigów, a w tym najważniejszym tylko to potwierdziła. Pozwoliła zbliżyć się swojej rywalce na bezpieczne 12 sekund i zaatakowała uzyskując na mecie 25 sekund przewagi. Gabrysia tym samym została Mistrzynią Polski będąc najmłodszą uczestniczką wyścigu „olimpijskiego”. Na szóstym miejscu dotarła Klaudia Demkowska, która również odnotowała dobry start. Gdyby nie przygoda na początku wyścigu kto wie czy nie walczyłaby o podium tak jak to było kilka dni wcześniej w Kielcach. Ostatecznie nasze zawodniczki drużynowo uplasowały się najwyżej w kategorii dziewcząt. Nasz klub po raz drugi z rzędu jest wiceliderem klasyfikacji generalnej ustępując tylko występującemu w pięcioosobowym składzie zespołowi z Wałbrzycha. Gratulację dla Gabrysi i Klaudii za piękną walkę. Zapraszam do fotogalerii pt. „Jak zdobywano Mistrzostwo Polski”.